A team:

28.11.18 (Stirling) – Team 1st, Indv 1st Lucy Lamont, 2nd Aoife Carr, 3rd Leona Blacklaws, 5th Imi Sherry

16.01.19 (Glasgow) – Team 1st, Indv 1st Aoife Carr, 4th Leona Blacklaws, 6th Imi Sherry

23.01.19 (Heriot Watt) – Team 1st, Indv 1st Aoife Carr, 2nd Imi Sherry, 3rd Leona Blacklaws


Regional Championship – Team 3rd

National Championship – Leona qualified as an individual, and placed 8th in                                                   Show Jumping


B team:

21.11.18 (Glasgow) – Team 2nd, Indv 1st Caitlin Buchanan, 6th Izzie Barton, 7th Trudie Marshall

16.01.19 (Edinburgh) – Team 1st, Indv 2nd Trudie Marshall, 3rd Rebecca Palmer

30.01.19 (Heriot Watt) – Team 1st, Indv 1st Rebecca Palmer, 3rd Katie Scott, 6th Caitlin Buchanan

06.03.19 (Glasgow Caledonian) – Team 2nd, Indv 4th Katie Scott


Regional Championship – Team 1st

National Championship - Teams: Overall 3rd, Show Jumping 3rd, Dressage 4th

                                               Indv: Overall 4th Katie Scott


C team:

28.11.18 (Edinburgh) – Team 1st, Indv 1st Rebecca Murch, 2nd Anna Rigg, 6th Rebecca Palmer

06.12.18 (Strathclyde) – Team 3rd, Indv 6th Anna Rigg

20.02.19 (Heriot Watt) – Team 1st, Indv 2nd Sterling Bishir, 7th Rebecca Murch, 8th Alanna Hrycenko

27.02.19 (Glasgow) – Team 1st, Indv 2nd Alanna Hrycenko, 4th Rebecca Murch, 6th Sterling Bishir


Regional Championship – Team 2nd

2016/17

2017/18

A Team:
23rd Nov 2016 - Busby (Glasgow Caledonian University). Team 1st. Indv: 1st  Lisa, 2nd Imi, 3rd Leona, 5th Tonio 
25h Jan 2017 - Busby (Home). Team 1st. Indv: 1st Tonio, 2nd Lisa, 6th Imi, 8th Leona
1st Feb 2017 - Tannoch (University of Strathclyde). Team 1st. Indv: 1st Leona, 3rd Imi, 5th Tonio, 7th Lisa
1st March 2017 - Houston (Heriot-Watt University). Team 2nd. Indv: 7th Leona

Regional Championship (Ardmedden). Team 1st. Indv: 2nd Imi, 7th Lisa

National Championship (Bishop Burton). Team 1st!!! Indv. 6th Leona - A Team are National Champions!

B Team:
23rd Nov 2016 - Tannoch (Edinburgh University). Team 1st.  Indv: 1st  Dan, 3rd Nelli, 4th Erin, 6th Eilidh
8th February 2017  - Busby (Home). Team 1st. Indv: 2nd Dan, 3rd Eilidh, 7th Nelli
8th March - Houston (Heriot-Watt University).  Team 2nd. Indv: 1st Dan, 5th Eilidh, 6th Nelli​


Regional Championship (Busby) - Team 1st. Indv: 1st Erin, 3rd Nelli, 4th Dan

National Championship (Bishop Burton). Team 3rd - B Team are Trophy Bronze Medalists!


C Team:

30th Nov 2016  - Busby (Home) Team 1st. Indv: 4th Catilin, 5th Leigh, 6th Abbie
25th Jan 2017 - Tannoch (University of Strathclyde). - Team 1st. Indv: 1st Caitlin, 2nd Abbie, 8th Laura  
8th Feb 2017 -Tannoch  (Edinburgh University) - Team 1st. Indv: 1st Caitlin, 2nd Laura
22nd February 2017 - Busby (Glasgow Caledonian University). - Team 4th. Indv: 1st Laura

Regional Championship (Busby) - Team 2nd. Indv: 5th Laura, 6th Caitlin 

Competition Results

2018/19

A Team:
18th Nov 2015 - Busby (Glasgow Caledonian University). Team 1st. Indv: 1st Aaron, 4th Lisa, 6th Imi, 7th Jordan.
27th Jan 2016 - Ingliston (Home). Team 1st. Indv: 2nd Imi, 4th Lisa.
17th Feb 2016 - Tannoch (University of Strathclyde). Team 2nd. Indv: 2nd Lisa, 3rd Jordan, 6th Imi.
2nd March 2016 - Houston (Heriot-Watt University). Team 2nd. Indv: 2nd Jordan, 3rd Lisa, 8th Imi.


Regional Championship (Busby) - Team 3rd. Indv: 1st Imi - Imi qualified for nationals individually.

B Team:
25th Nov 2015 - Blue Ridge (Edinburgh University). Team 1st. Indi 2nd Anna, 3rd Julie, 4th Erin, 7th Dan.
1st Dec 2015 - Busby (Glasgow Caledonian University). Team 1st. Indv: 1st Julie, 4th Erin, 7th Anna.  
10th Feb 2016 - Ingliston (Home). Team 1st. Indv: 1st Julie, 2nd Anna, 3rd Dan, 4th Erin.
24th Feb 2016 - Houston (Heriot-Watt University). Team 2nd. Indv: 3rd Julie, 5th Erin, 7th Dan.

Regional Championship (Busby) - Team 2nd. Indv: 1st Erin, 4th Dan


C Team:

11th Nov 2015  - Ingliston (Home). Team 2nd. Indv: 2nd Kerry, 4th Sofia.
20th Jan 2016 - Tannoch (University of Strathclyde). Team 1st. Indv: 1st Sofia, 2nd Kerry, 4th Eilidh.
10th Feb 2016 - Blue Ridge (Edinburgh University) Team 3rd, Indv: 5th Sofia.
2nd March 2016 - Busby (Glasgow Caledonian University). Team 4th. Indv: 6th Sofia. 

Glasgow University Riding Club

GUSA Club of the year 2016​

2016 National Champions and Trophy Bronze Medalists

A Team:
15/11/17- Houston (Heriot-Watt University). Team 1st. Indv: 1st Dan, 2nd Leona, 4th Heather 
24/01/18- Easterton (Stirling University) Team 1st. Indv: 1st Dan, 2nd Leona, 3rd Heather and 6th Imi 
14/02/18- Busby (Glasgow) Team 1st. Indv: 1st Leona, 2nd Imi, 3rd Heather and 7th Dan 

Regional Championship - Team 1st! Indv: Imi 2nd, Dan 3rd, Aoife 5th, Leona 8th

National Championship - Team 4th. Indv: Leona 3rd

B Team:
15/11/17- Tannoch (Edinburgh University). Team 2nd. Indv: 3rd Aoife, 6th Nelli, 8th Izzy 
24/01/18- Houston (Herriot-Watt University) Team 1st. Indv: 4th Izzy, 5th Lucy, 7th Nelli, 8th Aoife 
07/02/18- Busby (Glasgow Caledonian) Team 2nd. Indv: 2nd Nelli and 4th Aoife
07/03/18- Busby (Glasgow) Team 1st. Indv: 4th Aoife, 5th Lucy, 6th Izzy and 8th Nelli 


C Team:

08/11/17- Tannoch (Strathclyde University). Team 1st. Indv: 1st Leigh, 3rd Abbie, 5th Caitlin  
24/01/18- Busby (Glasgow University). Team 1st. Indv: 1st Leigh, 2nd Caitlin, 3rd Catherine 4th Abbie 
​15/02/18- Tannoch (Edinburgh University). Team 1st. Indv: 1st Sophia, 4th Leigh and 5th Caitlin 

Regional Championship - Team 3rd. Indv: Caitlin 6th

2015/16